Dietetycy ogólny oraz kliniczny to eksperci w dziedzinie żywności i żywienia. Tworzą opracowanie zaleceń żywieniowych wspierających osoby zdrowe oraz pacjentów z różnymi schorzeniami, których prawidłowe odżywianie może znacznie poprawić ich stan zdrowia. Kiedy spotkać się z dietetykiem i jak wybrać dobrego dietetyka?
Dziś nie trzeba nikogo przekonywać, że dobre odżywianie jest niezbędne dla naszego zdrowia i dobrego samopoczucia. Jeśli jednak nie możesz znaleźć odpowiedniego kierunku dla swojej codziennej diety lub jeśli Twoje zdrowie wymaga specjalnej diety, powinieneś skonsultować się z dietetykiem, aby otrzymać odpowiednią diętę. 

Dietetyk czy Dietetyk Kliniczny kim on jest ?

Dietetyk kliniczny to specjalista posiadający co najmniej tytuł licencjata. Stosując podejście medycyny opartej na dowodach, dietetycy mają pomagać osobom zdrowym bądź chorym w wyborze odpowiedniej żywności, zarówno pod względem zdrowia, jak i czasu trwania choroby. Opieka dietetyczna obejmuje zapobieganie niektórym chorobom i stanom, poprawę i utrzymanie zdrowia, a w przypadku opieki paliatywnej zmniejszenie dyskomfortu i zapewnienie najlepszej jakości życia w końcowym jego okresie.
W Polsce niestety zawód dietetyka nie należy do grupy zawodów regulowanych przez prawo. Oznacza to, że prawie każdy może zapisać się do tego tytułu, w tym osoby, które biorą udział w kilkudniowym kursie lub przechodzą szkolenie w zakresie umiejętności żywieniowych. Rzeczywiście, profesjonalni dietetycy muszą przejść obszerne szkolenie z przedmiotów związanych z fizjologią, anatomią człowieka, farmakologią, diagnostyką, biologią i patologią chorób, a także żywnością i żywieniem. W obecnym systemie dietetycy mogą ukończyć studia licencjackiej lub magisterskie na poziomie uniwersyteckim.

Kiedy warto skorzystać z usług dietetyka ?

Do dietetyka należy zgłosić się, jeśli:
• Masz przewlekłe zaparcia i/lub biegunkę. 
• Rozpoczynamy leczenie raka (odpowiednie wsparcie zapobiega niedożywieniu, głównej przyczynie powikłań w leczeniu raka).
• Chcę przybrać zdrową wagę lub wręcz przeciwnie chcesz pozbyć się zbędnych kilogramów.
• Zdiagnozowano u mnie insulinooporność, cukrzycę, nadciśnienie itp.
• Próbujemy zajść w ciążę i na przykład zdiagnozowano u nas zespół policystycznych jajników (dieta PCOS).
• Regularnie zaczynamy być aktywni fizycznie.
• Nasze dzieci trenują pewne rodzaje sportów.
• Mamy niedobór składników odżywczych.
• Zdiagnozowano stan, który wymagał wykluczenia z całej grupy żywności, taki jak określone nietolerancje pokarmowe/alergie, celiakia.
• Chirurgia onkologiczna itp. (szczególnie przy planowaniu operacji przewodu pokarmowego np. operacji przewodu pokarmowego warto zasięgnąć porady dietetyka), operacji leczenia otyłości (tzw.) Operacja odchudzania) itp.

Dietetyk – Jak do niego trafić ?

Dietetyka często można spotkać w szpitalu. Tam zajmuje się głównie pacjentami w trakcie hospitalizacji, oraz tworzy dietę i dba o odpowiednie żywienie. Należy jednak podkreślić, że niekoniecznie wpływa to na to, co pacjent otrzymuje w szpitalu, ponieważ w większości placówek, żywienie zajmuje się firma zewnętrzna.
Dietetycy mogą również pracować w prywatnej praktyce, zazwyczaj przyjmując pacjentów w przychodni w pobliżu kliniki lub w prywatnym gabinecie. Dietetyków można spotkać również w placówkach oświatowych (przedszkola, szkoły), domach opieki, firmach cateringowych oraz klubach/halach sportowych. Konsultacja z dietetykiem dostępna jest również w ramach „wizyty online”.

Jakiego dietetyka wybrać ?

Nie ma ograniczeń prawnych dotyczących zawodu dietetyka, przyszli dietetycy są dobrze wyszkoleni i gotowi do prowadzenia pacjentów w niemal każdym temacie. Podobnie jak w przypadku innych pracowników służby zdrowia, niezbędna jest również dieta, która wyróżnia konkretną specjalność. Nikt nie wie wszystkiego, a nieumiejętne dostosowanie diety, może wyrządzić pacjentowi więcej szkody niż pożytku. 
W społeczeństwie dietetyków zwyczajowo dzieli się na profesjonalistów z różnych obszarów. Należą do nich m.in. dieta kliniczna (która dotyczy konkretnie żywienia żywieniowego, dojelitowego i żołądkowo-jelitowego w niektórych patologiach), diety dla dzieci czy sportowców. Tradycyjnie są też edukatorzy i dietetycy onkologii, odchudzania, kardiologii, geriatrii i cukrzycy.

Niektórzy specjaliści to psychodietetycy. Należy jednak podkreślić, że nie jest on „prawdziwym” dietetykiem (biorąc pod uwagę ukończone studia), ale psychologiem, który pogłębił swoją wiedzę z działu żywienia. Niestety osoby, które uczęszczały na kursy z tego zakresu, nie mogą być ani psychologami ani dietetykami.

Jak poznać dobrego dietetyka ?

Przed umówieniem się na wizytę u dietetyka należy sprawdzić jego kwalifikacje. Dobry dietetyk, który ma wykształcenie kierunkowe i chce wyróżniać się wśród swoich „wyszkolonych kolegów”, nie ma problemu z okazaniem dyplomu lub uczelni, na której studiował. 
Kolejnym zalecanym krokiem jest znalezienie obszaru, w którym specjalizuje się dietetyk. Zwłaszcza jeśli chcesz zgłosić się z konkretnym problemem. Pomimo dobrego wyszkolenia dietetycy mogą się okazać, że nie mają praktycznego doświadczenia w tej dziedzinie, a jedynie wiedzę teoretyczną. Dobry dietetyk nie ma problemu z przyznaniem się do tego.
W praktyce większość dietetyków jako osoby medyczne, posiadają swoje strony internetowe. Warto sprawdzić, jak konsultacje danego specjalisty oceniają inni pacjenci korzystający z usług.

Dietetyk – Jak wygląda wizyta u specjalisty ?

W zależności od tego, z jakim problemem wybierasz się do dietetyka warto odpowiednio się przygotować. Musisz być przygotowany na wizytę według wskazówek dietetyka prowadzącego. Specjalista musi być poinformowany, z jakimi schorzeniami przychodzi do niego pacjent, jakie posiada preferencje itp. Bez względu na powód, dla którego pacjent korzysta z poradnictwa dietetycznego, dobrze jest zapisywać, jak jemy, kiedy, co i ile -przez co najmniej 1-3 ostatnie dni.