Obecnie wiele osób zmaga się z wagą i dietami. Niestety, tego typu problemy dotykają również przedszkolaki, ale niektóre dzieci mają poważne problemy z nadwagą i ubogą dietą. Ponadto siedzący tryb życia, długotrwały stres i niektóre choroby autoimmunologiczne (np. Hashimoto) negatywnie wpływają na kondycję i zdrowie naszego ciała. W efekcie coraz więcej osób, które nie są w stanie poradzić sobie z wahaniami wagi lub utrzymać zdrowy tryb życia i dietę coraz częściej decyduje się na konsultację z dietetykiem. Dietetyk to osoba, której celem jest ustabilizowanie wagi, zrzucenie zbędnej wagi i dopasowanie diety do potrzeb każdego pacjenta. Zanim jednak zdecydujesz się na taką wizytę, dowiedz się kim tak naprawdę jest dietetyk, jaka jest jego rola, a przede wszystkim czym charakteryzuje się profesjonalny i zaufany dietetyk.
Czy dietetyk jest lekarzem ?
To pytanie jest bardzo często zadawane w kontekście wyszkolenia i kwalifikacji dietetyków. Z prawnego punktu widzenia dietetyk nie jest lekarzem, ponieważ nie studiował medycyny i nie ma uprawnień do wydawania recept czy zwolnienia lekarskiego. Jednak rola dietetyka w leczeniu konkretnej choroby jest nieoceniona i często bez konsultacji z nim trudno jest znaleźć skuteczne leczenie. Dietetyk, podobnie jak lekarz, potrafi trafnie ocenić objawy choroby i przy swojej wiedzy może np. połączyć je z nieodpowiednią dietą. Z tego powodu coraz częściej z pomocy dietetycznych korzystają szpitale, przychodnie, przychodnie specjalistyczne, a także placówki medyczno-edukacyjne, szkoły, sanatoria, ośrodki medyczne, szpitale, ośrodki zdrowia, gabinety SPA, ośrodki sportowe i inne.
Czym zajmuje się dietetyk ?
Dietetyka to bardzo szeroka i różnorodna dziedzina wiedzy, która wyróżnia kilka dyscyplin w tej dziedzinie. Jednym z nich jest dietetyk kliniczny. Jest dostawcą opieki żywieniowej dla osób z niektórymi poważnymi chorobami. Wie, jak odżywić ludzi na różnych etapach choroby, aby zapobiec dalszemu wzrostowi i przyspieszyć proces gojenia. Dietetyk dobiera dietę na podstawie swojej wiedzy na temat zależności między układem pokarmowym a innymi układami w organizmie człowieka.
Do podstawowych zadań dietetyka należy przeprowadzanie wywiadów żywieniowych, ocena stanu odżywienia pacjentów oraz ich diety. Dodatkowo wykonywana jest antropometria w celu analizy wyników badań, które określają poziom składników odżywczych w organizmie pacjenta. Zadaniem dietetyka jest nie tylko dostosowanie diety pacjenta, ale także edukacja jego i jego podopiecznych w zakresie żywienia chorych i zdrowych.
Jak wybrać profesjonalnego dietetyka ?
Przede wszystkim sprawdź, jego wykształcenie i opinie. Czemu? Nie brakuje osób niekompetentnych, które mają uprawnienia do wykonywania zawodu, ale nie mają dużej wiedzy i doświadczenia. W rezultacie istnieje wiele twierdzeń dotyczących jakości ich porad i planów żywieniowych. W internecie można też spotkać oszustów, którzy posługują się zawodem dietetyka, który nie jest w pełni uregulowany przez prawo. Potrafią udzielić niebezpiecznej rady, która kosztuje dużo pieniędzy, ale niestety nie ma gwarancji, że się uda. Dlatego pierwszą rzeczą, którą należy sprawdzić przy wyborze dietetyka, jest jego poziom wykształcenia.
Dyplom dietetyka można uzyskać po ukończeniu studiów oraz po kilku tygodniach zajęć. Nic dziwnego, że między dyplomowanym dietetykiem z kilkuletnim stażem zawodowym a dietetykiem krótkoterminowym jest duża różnica. Dlatego nie ma powodu do stresu, pytając dietetyka o ich wykształcenie i stopień naukowy. Ponadto prawdziwi profesjonaliści nieustannie starają się poszerzać swoją wiedzę i autorytet, więc szukaj dalszych szkoleń. Upewnij się również, że wybrany przez Ciebie dietetyk pracuje w placówce medycznej. Jeśli tak, oznacza to, że Twój dietetyk posiada odpowiednie uprawnienia. Oczywiście ukończenie studiów nie gwarantuje, że zapewnimy wysoką jakość usług. Niektórzy dietetycy mają prawdziwą pasję w tej dziedzinie i nie mają kursów, które stale poszerzają ich wiedzę. Takiemu dietetykowi można zaufać – osobie, która ciągle się uczy i chce doskonalić się w swoim zawodzie.
Odchudzaniem z dietetykiem a choroby
Jedynym celem wielu osób, które odwiedzają dietetyka, jest utrata wagi. Towarzyszy im zwykle problem nadwagi, który nie ustępuje pomimo stosowania różnych diet czy aktywności fizycznej. Czy dietetyk może w tej sytuacji pomóc? Oczywiście. Po pierwsze, celem jest zidentyfikowanie przyczyny nadwagi, dokładna analiza diety pacjenta i stworzenie ujemnej diety kalorymetrycznej, która może faktycznie schudnąć bez odczuwania głodu. Kluczem do sukcesu są tutaj dokładne badania, które badają system metaboliczny i ustalają nową dietę. Dieta opiera się na wynikach ww. badań, ale także na określeniu wpływu poszczególnych składników żywności na organizm człowieka oraz na włączaniu lub wyłączaniu składników w poszczególnych porcjach żywności. Dobrzy dietetycy zdają sobie sprawę, że różne choroby i przyjmowane doustnie leki mają istotny wpływ na metabolizm, spalanie i akumulację tkanki tłuszczowej, co należy wziąć pod uwagę przy ustalaniu nowej diety. Dlatego eksperci najpierw zlecają podstawowe badanie diagnostyczne przed zaleceniem diety. Ponadto dobiera dietę w bardzo wyjątkowy sposób pod względem płci, wieku, choroby, przyjmowanych leków, stylu życia, rodzaju pracy, preferencji żywieniowych czy alergii oraz zdolności do sytuacji materialnej pacjenta. Dietetycy muszą także stale aktualizować swoją dietę w oparciu o najnowsze wyniki badań pacjentów, aby nie powodować niedoborów witamin i innych składników odżywczych.
Czy warto skorzystać z usług dietetyka ?
Jeśli mimo problemów zdrowotnych naprawdę chcemy schudnąć, to warto robić to pod okiem sprawdzonego dietetyka. Poza przygotowaniem odpowiedniego planu żywieniowego, dodatkowo dietetyk integruje wiedzę lekarza prowadzącego z własną. Dlatego praca z dietetykiem działa znacznie lepiej niż próba samodzielnego znalezienia dobrej diety metodą prób i błędów. Warto odwiedzić dietetyka, ale to tylko profesjonalnego który będzie w stanie sprostać, nie tylko pod względem ułożenia indywidualnego planu żywieniowego, ale także potrafi analizować wyniki badań, i współpracuje z lekarzami. Wizyta u dietetyka i wprowadzenie odpowiednich zmian, warto potraktować jako inwestycje w swoje zdrowie i lepsze samopoczucie. Jednym z dobrych i sprawdzonych dietetyków przyjmujących na terenie województwa Zachodniopomorskiego jest Dietetyk w Szczecinie Natalia Barczewska przyjmuje swoich pacjentów na terenie Szczecina, Stargardu oraz Polic.